http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/ncno0nudmo773uf3.jpg V minulých dňoch priniesol internetový portál Noviny Zemplína článok o odchode trénera starších dorasteniek Iuventy Maroša Vikartovského. V ňom prostredníctvom redaktora Petra Brendzu upozorňoval aj na dôvody konca úspešného lodivoda, ktorý sa v posledných troch sezónach netešil iba zo slovenského titulu (dvakrát pri mladších dorastenkách, raz pri starších), ale aj z titulu na prestížnom Česko-Slovenskom pohári. Vedenie Iuventy by chcelo upraviť niektoré fakty, ktoré vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Podľa informácii Novín Zemplína stál za odchodom úspešného a obľúbeného trénera šéf michalovského Regionálneho centra hádzanej Rasmus Rygaard Poulsen. Dánovi sa vraj nepáčili tréningové metódy Vikartovského. „Nie je to celkom pravda. O Vikartovského odchode sme rozhodli  na správnej rade klubu minulý týždeň,“ informoval nás športový riaditeľ Iuventy Michalovce Radoslav Kozlov. Ten následne dodal. „V roku 2017 sa naplno rozbehli Regionálne centrá hádzanej (RCH). Tvorcami novej metodiky výchovy hráčok SZH sú mnohé domáce aj zahraničné hádzanarske autority. Teda nie je to iba o pánovi Rasmusovi Rygaardovi Poulsenovi, ktorý je garantom tohto projektu v Michalovciach. To znamená, že zodpovedá hlavne za výsledky v oblasti fyzickej pripravenosti hráčok, kedže tam je azda najväčší rozdiel medzi svetovou hádzanarskou špičkou a Slovenskom. Správna rada je plne stotožnena s filozofiou tohto projektu, ktorého cieľom je výchova budúcich reprezentantiek. Tieto „reprezentantky novej generácie“ by mali posunúť Slovensko k svetovej hádzanarskej špičke. To so sebou prináša radu systémovych zmien v rámci tréningoveho procesu. Na to, aby sme takéto systémove zmeny mohli realizovať je nevyhnutná podpora jednotlivých trénerov v klube. Tu chcem vyzdvihnúť prácu trénerov Marcela Cibereho a Henricha Marcinčáka, ako aj samotné hráčky, ktorý tento prechod zvládaju veľmi dobre. Hráčky pod ich vedením si takto obrovským spôsobom zvyšujú svoj potenciál stať sa kvalitnými europskymi hráčkami.  Od pána Vikartovského však túto podporu projektu RCH necítime. To je hlavným dôvodom jeho odchodu. Je mi ľúto, že odchádza. Veď sme bývalí spolužiaci a aj spoluhráči. Môže ísť príkladom ostatným ako pracovať s mládežou. Jeho vzťahy s hráčkami sú na veľmi vysokej úrovni. Mal aj skvelé výsledky v rámci súťaží. Musím však zdôrazniť, že na to, aby sme dokázali implementovať novú metodiku SZH je nevyhnutná podpora všetkých trénerov. Výsledky v súťaži sú druhoradé. Našou prioritou je rozvoj a výchova hráčok! Aj pre to sme sa rozhodli pre zmenu na tejto pozícii."


Čo sa týka samotného Regionálneho centra hádzanej, Michalovce podľa Kozlova patria k najlepším centrám na Slovensku. Dodajme, že okrem Michaloviec funguje v rámci dievčat na Slovensku RCH aj v Bratislave (tá nedávno nahradila Trenčín), Dunajskej Strede a Šali. Pri chlapcoch je to Prešov, Bratislava, Topoľčanoch a Považskej Bystrici. „Vieme, že je to beh na dlhé trate, no my túto cestu podstúpiť rozhodne chceme. Veríme, že to bude úspešné. Čo sa týka ďalších informácii v článku. Vnímam ich do značnej miery ako skreslené, či vytrhnuté z kontextu. Po tom ako som sa dozvedel o odmietnuti tímu U19 trénovať podľa metodiky SZH sme v krátkom čase zvolali aj s hlavným trénerom pánom Františkom Urbanom, šeftrénerom mládeže pánom Rasmusom Poulsenom a trénerom kategórie U19 pánom Marošom Vikartovským stretnutie s hráčkami. Spatnú väzbu od hráčok považujem za nesmierne dôležitú. Na stretnutie prišli aj rodičia hráčok presnejšie dvaja, čo veľmi oceňujem. Pán Rasmus Poulsen mal mesiac dopredu ohlásenú návštevu svojej partnerky v Rumunsku. Požiadal ma preto o uvolnenie z tejto porady s tým, že hneď ako sa vráti, je pripravený sa stretnúť. Samozrejme pred stretnutím som s pánmi Poulsenom a Vikartovským intenzívne komunikoval a hľadali sme riešenie súčasneho stavu, ktoré by brali do úvahy záujmy samotných hráčok. Fakt je ten, že už pred týmto stretnutím som s dievčatmi komunikoval a zistil som, že len málo z týchto dievčat chce hrať hádzanu na vrcholovej úrovni prípadne za A tím Iuventy. To znamená, že mnoho z týchto dievčat hraje hádzanu hlavne pre zábavu a dobrú partiu, ktorú tvoria. Nie len v tomto prípade myslím, že nemá význam nútiť niekoho do niečoho, čo pre neho v živote nemá veľký význam. O to viac som s nadšením privítal návrh pána Rasmusa Poulsena, aby sme tento tím rozdelili do dvoch skupín, pričom jedna skupina, ktorá chce hrať hádzanu iba z pasie odtrénuje dva hádzanarske tréningy v týždni + zápas. Tie hráčky, ktoré to s hádzanou myslia vážnejšie budú mať vytvorené podmienky na to, aby po absolvovaní tréningoveho procesu podľa metodiky SZH boli pripravené stať sa tými hráčkami, ktoré môžu posunúť slovenskú hádzanu vyššie. Otázkou pre nás však v tomto prípade nie je ani tak to, akou metódou trénovať, ale to, ako vytvoriť také prostredie, v ktorom bude väčšina mladých hráčok motivovaných hrať hádzanu na vrcholovej úrovni, ideálne za Iuventu Michalovce a neskôr v možno v top európskych kluboch. To by bolo pre nás tou najlepšou vizitkou. Toto je výzva pred, ktorou stojíme!"

Zdieľaj

Prečítané: 1080x
TOPlist©2010-2011 IUVENTA Michalovce. Všetky práva vyhradené. Vytvorila: NIKA PRESS s.r.o
Design: Richard Max