http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/kn53juz4t0vqpbu4.JPG Do 22. mája musia podať kluby prihlášku do ďalšieho ročníka slovensko-českej súťaže v hádzanej žien (WHIL). Stalo sa už, žiaľ, tradíciou, že zrejme nie všetky dodržia tento termín. Zo slovenských účastníkov vypadol z interligy ŠKP Bratislava a nahradiť by ho mal víťaz prvej ligy Jednota Sokol Gabor Bánovce nad Bebravou. Lenže vynára sa niekoľko otáznikov: prihlási sa do interligy Slávia Partizánske a splnia Bánovce všetky podmienky, aby mohli účinkovať medzi elitou?

Bánovecké hádzanárky sa po šiestich rokoch zrejme vrátia do interligy. Potvrdil nám to tréner Richard Makýš. „Náš cieľ bol skončiť v I. lige do 5. miesta,“ hovorí kormidelník Bánoviec. „Tajne sme dúfali, že skončíme tretí, no napokon bolo z toho prvenstvo. Je to výsledok tvrdej a systematickej práce.“ O postup sa zaslúžili brankárky Čížová a Sakalošová, hráčky v poli Turková, Halmová, Šipláková, Hamová, A. Obstová, K. Obstová, Matušincová, Bridová, Chocinová, Hrubá, Bencová, Ráciková, Rebrošová, Vaňová, Srncová a Mikulášová. Naposledy účinkovali Bánovce v interlige v sezóne 2010/11, skončili šieste. Lenže pre nezaplatené pokuty, ktoré dostali za vyjadrenia bývalého šéfa klubu Ivana Katrinca, vedenie Slovenského zväzu hádzanej (SZH) preradilo Bánovce do nižšej súťaže. Družstvo sa fakticky rozpadlo, vtedajšie vedenie ho neprihlásilo v nasledujúcej sezóne do žiadnej súťaže. O renesanciu bánoveckej ženskej hádzanej sa potom zaslúžil najmä Richard Makýš, zanietený tréner, ktorý bol aj pri prvom účinkovaní Bánoviec vo WHIL v sezóne 2002/03, keď v nej nahradili bratislavský Inter. Ten sa vtedy do súťaže neprihlásil.

Po tom, čo v sezóne 2011/12 bývalé vedenie klubu odhlásilo všetky družstvá zo súťaží, odstúpil po skončení sezóny víťaz II. ligy HK Cartrans Uhrovec licenciu Bánovciam a Richard Makýš za päť rokov vybudoval družstvo, ktoré každý rok stúpalo v prvoligovej tabuľke. „Káder tvoria väčšinou mladé dievčatá, doplnené niekoľkými skúsenejšími hráčkami. Pokúsime sa ho ešte vhodne posilniť, aby sme mohli dôstojne pôsobiť vo WHIL. Isté je, že budeme musieť zvýšiť tréningové dávky. Doposiaľ sme trénovali len tri razy do týždňa, a to by bolo na interligu málo.“ Jednou z podmienok, aby Bánovce mohli hrať interligu, je, aby mali dve mládežnícke družstvá. „Tú splníme,“ dodáva Richard Makýš. „Nebudú hrať síce v prvej lige staršieho a mladšieho dorastu, ale budú účinkovať v regionálnej súťaži. Reglement WHIL totiž nestanovuje, v akej lige musia hrať.“ Ambícia Bánovec bude predovšetkým udržanie sa v súťaži: „To sú väčšinou ciele nováčikov a náš bude rovnaký. Rozdiel medzi WHIL a I. ligou je značný. Pre naše hráčky to bude nová skúsenosť i keď niektoré z nich už majú interligové skúsenosti.“

Slovenskom sa však v poslednom čase začal šíriť aj chýr, že problémami zmietané Partizánske má záujem o fúziu s Bánovcami, na čo bánovecký tréner reagoval nasledovne: „Tiež som o tom počul, ale z Partizánskeho nás zatiaľ nikto neoslovil. A keby aj, my by sme na to nepristúpili.“ Na možnosť fúzie klubov sme sa spýtali aj Erika Kadnára, šéfa Slávie Partizánske, ktorý však na náš e-mail nereagoval. Klaudia Michnová, ktorá ho momentálne fakticky zastupuje, pretože je práceneschopný, o zlučovaní s Bánovcami nič nevedela, takisto ani hrajúca trénerka Zuzana Hollá.

Zdroj: Denník Šport

Zdieľaj

Prečítané: 254x
TOPlist©2010-2011 IUVENTA Michalovce. Všetky práva vyhradené. Vytvorila: NIKA PRESS s.r.o
Design: Richard Max