http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/653ez387xbuufeo3.jpg Hádzanárky Ukrajiny zvíťazili v rozhodujúcom zápase prvej kvalifikačnej skupiny o postup na ME, ktoré sa uskutočnia v Chorvátsku a Maďarsku na konci tohto roka, v michalovskej Chemkostav aréne, kde sa zápas musel uskutočniť kvôli nepokojom na Ukrajine, nad tímom Rakúska o deväť gólov 33:24 (17:10) a vybojovali si tak spolu so suverénnym Dánskom postup na kontinentálny šampionát.

Od úvodu zápasu to bola honba zvereniek trénera Leonida Ratnera za zmazaním šesťgólového náskoku Rakúšaniek z prvého vzájomného súboja (Rakúšanky doma zvíťazili 34:28). Lepšie začali nabudené Ukrajinky. Tie išli rýchlo do vedenia a po premenenej sedmičke Nikolajenkovej v 5. minúte vyhrávali 4:1, a lavička Rakúska zareagovala na tento stav oddychovým časom. Ani ten zo začiatku rozbehnuté Ukrajinky nezastavil, keďže v 13. minúte dávala aktívna Managarová po rýchlom protiútoku na 8:2 a šesťgólové manko Ukrajiniek bolo minulosťou. Vzápätí síce Rakúšanky znížili dvoma gólmi na 8:4, no po ďalšej premenenej sedmičke Nikolajenkovej v 17. minúte bol rozdiel v skóre opäť šesťgólový (11:5). Po ďalšej úspešnej sedmičke tejto strelkyne v 20. minúte už po prvýkrát v stretnutí bola za stavu 13:6 postupujúcim Ukrajina. Keď chvíľu nato Pederyi upravila na 14:6, tréner Rakúšaniek Herbert Muller reagoval už druhým oddychovým časom. Po ňom síce jeho zverenky kontrovali troma gólmi v rade (14:9), záverečnú päťminútovku ale vyhrali Ukrajinky 3:1 a polčasové skóre tak bolo 17:10.

Ani v druhom dejstve nedokázali "hostky" nájsť recept na dobre hrajúce zverenky trénera Leonida Ratnera. Tie už po piatich minútach druhého polčasu vyhrávali o desať gólov (21:11) a pevným krokom tak kráčali k účasti na kontinentálnom šampionáte. Rakúšankam sa síce podarilo znížiť na rozdiel ôsmych gólov (23:15), to bolo však z ich strany všetko. V 48. minúte síce ešte bolo 23:15, no o štyri minúty po góle najlepšej strelkyne zápasu Nikolajenkovej bol rozdiel v skóre opäť desaťgólový - 29:19. Tento gólový rozdiel ostával až do konca zápasu, a tak po výsledku 33:24 nebudú Ukrajinky chýbať ani na európskom šampionáte, ktorý sa uskutoční v závere tohto roka v Chorvátsku a Maďarsku.

Ukrajina - Rakúsko 33:24 (17:10) - Ukrajinky postúpili na ME

Pok. hody: 7/7 - 8/7, vylúčené: 7 - 5, navyše 39. ČK Perederyi (Ukrajina - za tri vylúčenia). Rozhodovali: Marton a Horváth - 550 divákov.

UKRAJINA: Hilyazetdinova, Parchomenko, Krebs - Andriychuk, Belmas, Borščenko 5, Kot, Laiuk 2, Managarová 9, Nikolajenko 12/6, Perederyi 2, Pidpalova, Smbatyan, Stelmach, Umanec 3, Zorya.

RAKÚSKO: Blažek, Mauler - Kaiser, Scheffknecht 4, Frey 9/7, Grigaite 1, Magelinskas 1, Logvin, Wess, Grausenburger 1, Engel 6/1, Herrmann, Budecevič 1, Rath, Spiridon 1.

Prečítané: 1913x