http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/mad6nkx8ae7q7fmk.jpg PRIDANÁ FOTOGALÉRIA. Ukrajinským hádzanárkam sa vzdialila účasť na kontinentálnom šampionáte, ktorý sa uskutoční v závere roka v Chorvátsku a Maďarsku. Zverenky trénera Leonida Ratnera totiž v zápase hranom v Chemkostav aréne podľahli Dánsku 24:28 (16:16) a v tabuľke sú stále s dvoma bodmi na treťom mieste. Na druhej strane si Dánky týmto víťazstvom už vybojovali účasť na majstrovstvách Európy. Keď na šampionáte nechcú po prvýkrát od svojej samostatnosti chýbať ani Ukrajinky vo zvyšných zápasoch v Litve a s Rakúskom (zápas sa opäť uskutoční v Chemkostav aréne v nedeľu 15. júna od 20.10) nesmú zaváhať ani raz.

Z hľadiska účasti na majstrovstvách Európy to bol dôležitejší duel pre "domáce" Ukrajinky, ktorým práve toto pravdepodobne v úvode zväzovalo ruky aj nohy. Zverenky trénera Ratnera zle bránili a Dánky ich obranou prechádzali ako nôž maslom. Nečudo tak, že po piatich minútach vyhrávali 4:0 a ukrajinský tréner si zobral oddychový čas. Po ňom síce Nikolayenko z pokutového hodu konečne zaznamenala prvý ukrajinský gól, no v 9. minúte po góle Norgaardovej vyhrávali Dánky 8:3. Až potom sa Ukrajinky zobudili, keď zaznamenali sedemgólovú šnúru a po presnom zásahu Nikolayenkovej vyhrávali v 16. minúte 10:8. Až potom ukončila dánsku deväťminútovku bez gólu Norgaardová, ktorá následne vyrovnala v 19. minúte aj na 10:10. Jednogólové vedenie si Ukrajinky udržiavali aj v samom závere, keď sa dvadsať sekúnd pred koncom prvého polčasu presadila Pidpalová (16:15), posledné slovo ale patrilo Stine Jorgensenovej, ktorá spolu s polčasovým klaksónom upravila na 16:16.

Úvod druhého dejstva síce vyšiel lepšie Ukrajinkám, ktoré po dvoch góloch rýchlo viedli 18:16, no s pribúdajúcimi minútami brali opraty zápasu do rúk Dánky. Tým sa podarilo od stavu 17:19 zaznamenať štyri góly v rade a po presnom zásahu Anne Marie Pedersenovej v 41. minúte viedli 21:19. Následne síce Nikolayenko znížila na 20:21, no od tohto momentu Ukrajinky osem minút nestrelili gól, čo malo za dôsledok, že Dánky si vypracovali pohodlné šesťgólové  vedenie 26:20 a to už do konca zápasu z rúk nepustili. Zverenkám trénera Leonida Ratnera sa síce podarilo šnúrou štyroch gólov znížiť dva a pol minúty pred koncom na 24:26, dramatický záver ale Dánky nepripustili a Tranborgová dvoma presnými zásahmi stanovila zápasové skóre na 24:28, čím si Dánky zabezpečili účasť na európskom šampionáte a na druhej strane Ukrajinkám sa kontinentálny šamionát o dosť vzdialil.

Ukrajina - Dánsko 24:28 (16:16)

Pok. hody: 7/5 - 5/5, vylúčené: 6 - 5. Rozhodovali: Mandák a Rudinský (obaja SR) - 900 divákov.

UKRAJINA: Hilyazetdinova, Balogh, Parchomenko - Laiuk 1, Andriychuk, Pidpalova 3, Managarova 5, Nikolajenko 7/4, Umantes, Zoria 1, Belmas 2, Smbatyan 3/2, Stelmach, Kot, Lezinska, Perederyi 2.

DÁNSKO: Greve, Poulsen, Jensen - Schumacher 3, Thorsgaard, Fisker, A. M. Pedersen 3, Gravholt, M. Pedersen, Grigel 3, Tranborg 4, L. A. Jorgensen 2, Poulsen, Kristiansen 2, Troelsen, Norgaard 8/2, T. Jorgensen 3.

Prečítané: 1934x