http://www.iuventa-zhk.chemkostavarena.sk/files2/30g28ju4qf0wyvs2.jpg Hádzanárky Iuventy Michalovce opäť raz potvrdili, že na Slovensku patria medzi absolútnu špičku. Tentoraz sa im to podarilo v Slovenskom pohári, kde obhájili vlaňajší triumf a po piatykrát si tak siahli na najstaršiu ženskú klubovú trofej. O ich cennom prírastku do klubovej vitríny rozhodlo piatkové víťazstvo vo finále nad Duslom Šaľa, ktoré Zemplínčanky zdolali na jeho pôde 31:27.

Triumf michalovskej Iuventy na finálovom turnaji v Šali sa však nerodil ľahko. Zemplínčanky narazili už v semifinále na ťažkého protivníka, stále sa zlepšujúcu Sláviu Partizánske, s ktorou v jesennej ligovej derniére remizovali na jej pôde 26:26. Rešpekt z tohto súpera sa prejavil aj v prvom polčase semifinálového duelu, keď Partizánske po úvodnej tridsaťminútovke viedlo o päť gólov 12:7. V druhom polčase sa ale obraz hry zmenil a Iuventa dokázala otočiť skóre vo svoj prospech, a po víťazstve 22:20 postúpila do finále. Tam ich čakalo domáce Duslo Šaľa, ktoré si v druhom semifinále poradilo s jediným prvoligistom Zlatnou na Ostrove (32:22). Domáce prostredie v posledných rokoch v Slovenskom pohári hralo výraznú rolu. S výnimkou minulého roka sa v ostatných šiestich v najstaršej ženskej klubovej súťaže na Slovensku tešili domáce výbery (postupne Šaľa, Michalovce, ŠKP Bratislava, Šaľa, Michalovce, Partizánske). V minulej sezóne sa túto hegemóniu podarilo prelomiť na turnaji v Senci michalovskej Iuvente. Tá to teraz zopakovala, obhájila primát a Slovenský pohár tak získala tretíkrát v posledných štyroch rokoch, a dokopy piatykrát z celkových 36 ročníkov.

Ján Packa po záverečnom hvizde rozhodcovskej dvojice

Prvý sezónny cieľ splnený

Hádzanárky Iuventy Michalovce neboli pred prvým vrcholom sezóny v najlepšom rozpoložení. Herne slabšia jeseň zanechala stopy a vrásky na čele pridávalo aj to, že Zemplínčanky v súbojoch s Partizánskym (26:26) a Šaľou (25:26) v prvej časti ligovej súťaže nevyhrali. To spolu so zraneniami Gubikovej, Wollingerovej či Geričovej nepridávalo na optimizme. Aj napriek tomu sa Michalovčanky pozviechali a dvoma výhrami si znova siahli na Slovenský pohár. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo splniť prvý tohtosezónny cieľ. Ako hovoríte, neboli sme v ľahkej situácii. Aj preto si tento triumf veľmi cením. Dievčatá ukázali charakter a ukázala sa aj sila kolektívu, ktorý ťahal za jeden koniec. Samozrejme, vyskytli sa aj chyby, hlavne ten prvý polčas proti Partizánskemu nebol z našej strany najlepší. Som však veľmi rád, že sme to otočili a postúpili do finále, v ktorom sme boli lepším družstvom a zaslúžene teda patrí triumf v Slovenskom pohári nám,“ poznamenal po víťazstve tréner Iuventy Michalovce Ján Packa. Ten príliš nechcel polemizovať nad tým, či vo finále jeho zverenky podali svoj najlepší výkon v jesennej časti. „To sa nedá povedať. Dobré zápasy sme odohrali aj s Mostom či doma so Zagorím. Splnili sme prvý cieľ a som veľmi rád, že sme sa vyrovnali aj s náročnými okolnosťami, ktoré na nás čakali, a teda aj s tým, že Šaľa mala ľahší žreb, ako my a v semifinále sa na rozdiel od nás príliš nenatrápila. Veľmi nám pomohli dve prípravné stretnutia s Nowym Sacom, ktoré sme odohrali minulý víkend. Mohli sme si v nich vyskúšať viaceré veci a tie sme v Šali využili.“ 

Trehubovej kanonáda

K triumfu na pôde svojho najväčšieho slovenského rivala Iuvente výrazne pomohla strelecky aktívna Tatiana Trehubová. Ukrajinská legionárka, ktorá v súčasnosti čaká na slovenské občianstvo, zaznamenala v dvoch dueloch dovedna dvadsaťdva gólov a keby sa vyhlasovala najlepšia hráčka turnaja, takmer isto by jej táto cena neušla. „Kto by to bol povedal, že z nej bude taká úderná spojka?,“ pýtal sa sám seba michalovský tréner, ktorý následne dodal. „Keďže nás trápila pravá strana, kde nám chýbajú minulosezónne góly, čo som zdôrazňoval aj v hodnotení jesene, musel som túto stranu nejako riešiť. Táňa ukázala svoj potenciál a na turnaji patrila k najlepším. Odohrala dva výborné zápasy a vysporiadala sa aj s tým, že hrala na spojke, kde opäť nepresvedčila Markovičová. Na druhej strane som spokojný s výkonom druhej legionárky Kiridžičovej a veľa pre nás znamenal aj návrat Lucky Tobiašovej,“ zdôraznil Ján Packa. Ten sa musel pred finálovým duelom vyrovnať aj s neúčasťou Dominiky Horňákovej, ktorá si v stretnutí proti Partizánskemu privodila zranenie ruky. Keďže pre zranenie chýbala Patrícia Wollingerová, na poste pivota mal Packa jedinú alternatívu - Michaelu Kovaličkovú. Tá opäť ukázala, že sa dá na ňu spoľahnúť. V stretnutí zaznamenala deväť presných zásahov a spolu s Trehubovou strelila viac ako tretinu finálových gólov. „Miška odohrala asi svoj najlepší zápas, odkedy je v Iuvente. Vôbec som sa nebál dať jej šancu, keďže viem, čo v nej je. Ukázala to aj v druhom zápase proti Nowemu Saczu, kde patrila k najlepším a potvrdila to aj teraz,“ poznamenal k výkonu rodáčky z Rabče tréner Iuventy Ján Packa.

Zdieľaj

Prečítané: 1169x
TOPlist©2010-2011 IUVENTA Michalovce. Všetky práva vyhradené. Vytvorila: NIKA PRESS s.r.o
Design: Richard Max